Analiza składu ciała metodą BIA (Bioelectrical Impedance Analysis)

Napisano dnia 31/05/2017 przez d.remblewska@euro-med.net.pl

Jedną ze skuteczniejszych metod badania składu masy ciała jest analiza bioimpedancji elektrycznej (BIA – Bioelectrical Impedance Analysis), która wykonywana jest w ramach porady dietetyka w Ośrodku w Tychach.

Jedną ze skuteczniejszych metod badania składu masy ciała jest analiza bioimpedancji elektrycznej (BIA – Bioelectrical Impedance Analysis), która wykonywana jest w ramach porady dietetyka w Ośrodku w Tychach.

Badanie polega na przepuszczeniu przez tkanki organizmu prądu o niskim natężeniu i określonej częstotliwości. Analiza ta wykorzystuje zróżnicowane właściwości tkanek pod względem oporu elektrycznego – tkanka mięśniowa, kości i inne struktury zawierające w swoim składzie duży odsetek wody przewodzą prąd szybciej niż tkanka tłuszczowa, której woda stanowi zaledwie 5-10 %.

Wyniki pomiarów pozwalają na obliczenie procentowej zawartości w składzie ciała:

 • Tkanki tłuszczowej,
 • Tkanki mięśniowej,
 • Wody,
 • Tkanki wisceralnej(trzewnej).

Ponadto, badanie umożliwia obliczenie BMI(Body Mass Index) oraz wieku metabolicznego organizmu.

Analiza składu ciała może obrazować wyniki diet, zabiegów oraz ćwiczeń. Jej wyniki mogą być również sygnałem do podjęcia określonych działań dla osób dopiero zaczynających stosowanie diety i ćwiczeń.

Podwyższone wartości poszczególnych składników mogą świadczyć o różnych dolegliwościach. Przykładowo podwyższony poziom tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko takich schorzeń, jak nadciśnienie krwi, choroby serca, cukrzyca. Duża zawartość wody w organizmie może świadczyć o niedoborach lub nadmiarach minerałów  (np. potas, sód), niedoczynności tarczycy, źle dobranych lekach, chorobach nerek, ale także może świadczyć o zbyt małej ilości dziennie przyjmowanej wody.

Wiek metaboliczny wskazuje średni wiek związany z typem przemiany materii. Jeżeli badanie wskazuje wiek metaboliczny wyższy od rzeczywistego, należy zwiększyć tempo metabolizmu poprzez zwiększenie aktywności fizycznej.

Poziom zawartości tkanki wisceralnej jest jednym z najważniejszych wskaźników dla osób dążących do redukcji masy ciała. Jest to tkanka tłuszczowa, która gromadzi się w okolicach brzucha oraz ud i odpowiada za ochronę narządów, jednak jej nadmiar może prowadzić do różnych chorób tych narządów.

Jak widać z wyników analizy składu ciała można odczytać wiele informacji, dlatego najlepiej skonsultować je z dietetykiem, który pomoże ustalić odpowiednią dietę, lub w szczególnych przypadkach skierować się do lekarza.

Wskazania do wykonania analizy BIA:

 • Każdy, kto chce wprowadzić odpowiednią dla swojego organizmu dietę
 • Osoby dbające o zdrowy styl życia
 • Osoby uprawiające sport

Przeciwwskazania do wykonania analizy BIA:

 • pacjenci ze wszczepionym defibrylatorem serca,
 • osoby z metalowymi implantami,
 • kobiety w ciąży,
 • epilepsja,
 • badania nie powinno być wykonywane u kobiet w tygodniu przed spodziewaną miesiączką. Wyniki mogą być zafałszowane przez obrzęki i w niewielkim stopniu (prawdopodobnie) prze cykl menstruacyjny.

© 2013 EURO-MED.NET.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: : Web-Profit