Badamy człowieka, a nie chorobę

Napisano dnia 24/01/2017 przez a.badetko@euro-med.net.pl

Wywiad z dr Malwiną Mikoś - Nowak, dr nauk medycznych, zajmującą się akupunkturą* w tyskim ośrodku Euro-Med.

- Zgodnie z prawami fizyki energia nie znika, tylko przybiera inną formę. Jak na to patrzy Tradycyjna Medycyna Chińska?

- Według Medycyny Wschodu energia krążąca w ciele  i utrzymująca nasze zdrowie, to ta sama energia, która przepływa w naturze.  Jest ona  rozumiana jako nieustający ruch falowy krążący w ciele.

- A ma jakieś szczególne cechy?

 - Manifestuje się  siłą, wigorem, skutecznością oraz  działaniem i stanowczością.

- Według filozofii dalekiego Wschodu  w organizmie człowieka musi być jedność ciała, umysłu i ducha oraz równowaga między przeciwnymi sobie dwoma typami energii: Yin i Yang. A kiedy zostaje to zaburzone – chorujemy. Co należy wtedy zrobić wg Medycyny Wschodu?

- Możliwe, że wyjściem z tej sytuacji  jest usunięcie bloków, uzupełnienie deficytów i uspokojenie nadmiarów uzyskując zdrowie, a tym samym – równowagę. A mówiąc językiem medycyny zachodniej, to przywracanie równowagi między układem współczulnym i przywspółczulnym, którego zaburzenie prowadzi do choroby. Akupunktura kładzie nacisk na indywidualne podejście do każdego człowieka. Opiera się na założeniu, iż każdy z nas ma jeden, charakterystyczny czynnik, który powoduje zaburzenie homeostazy lub pomaga w jej utrzymaniu.

- Na czym polega pierwsza wizyta u akupunkturzysty i na jakiej podstawie stawia Pani diagnozę?

- Podczas pierwszej wizyty akupunkturzysta  diagnozuje przyczynę choroby na podstawie wywiadu, pulsu, języka oraz pozostałych aspektów sensomotorycznych. To podejście wiąże się z założeniem, iż ciało człowieka o wszystkim pamięta i ma swoją indywidualną historię. Gdy pacjent np. cierpi na zaparcia, albo jest sparaliżowany, nie stanowi to podstawy do określenia przyczyny. Większość objawów  to wtórny aspekt zaburzenia zdrowia. W celu zdiagnozowania źródła nierównowagi trzeba więc spojrzeć interdyscyplinarnie na człowieka.

- Akupuntura kojarzy się wszystkim z precyzyjnym nakłuwaniem tzw. punktów tzw. akupunkturowych. Pragniemy jednak uspokoić.  To nie boli. Igły są cienkie. Ich średnica to 0,25 mm, a dla porównania igły do iniekcji mają 2,85 mm.

- Szacuje się, że wspomnianych punktów znamy co najmniej 700, z których niewiele ponad połowa jest bardzo ważna. Mają one od 1-3 mm.  Znajdują się zarówno na kanałach energetycznych tzw. meridianach, jak i poza nimi. Udrożnienie ich poprzez nakłucie  lub masaż (akupresura)  powoduje między innymi utrzymanie odpowiedniego  odżywienia tkanek, a także poprawne funkcjonowanie stawów oraz narządów wewnętrznych  itp.  Z drugiej strony pobudzane są  nasze zdolności regeneracyjne, czyli jednym słowem następuje przywrócenia zdrowia w ujęciu holistycznym.

- Ale lokalizacja tych punktów, których jest kilka rodzajów, nie zawsze odpowiada miejscu, skąd pochodzi ból.

-  Jako ciekawostkę można wskazać, że na przykład w uchu, przypominającym kształtem dziecko w łonie matki, znajdują się punkty stymulacji wszystkich narządów. Natomiast aż 36 jest ich na podeszwie. Uciśnięcie każdego z nich powoduje przesłanie do mózgu tej informacji. Kolejno trafia ona do  np. danego narządu lub bolącego punktu na ciele. W rezultacie rozszerzają się jego naczynia krwionośne, a zatem wybrany obszar jest dotleniony i odżywiony i tym samym lepiej funkcjonuje. Zauważalne jest także zmniejszenie napięcia w jego okolicy. A dodatkowo miejsca punktowe  są znacznie cieplejsze niż ich otoczenie.

- Każdy punkt akupunkturowy ma swoje wskazanie oraz  przeciwskazanie do ucisku lub nakłucia. W związku z  tym zabiegi planowane są indywidualnie i dobierane do aktualnego stanu zdrowia każdej osoby. Komu nie zostaną one wykonane?

- Przeciwwskazaniem do zabiegu są m.in. choroby nowotworowe (bez konsultacji z lekarzem prowadzącym) oraz ciąża  (także bez konsultacji z lekarzem ginekologiem), jak również choroby skóry z przerwaną jej ciągłością oraz niektóre wady serca.

- No właśnie. Czy wtedy, w jakimś stopniu medycyna chińska może nam pomóc?

  - Jeżeli akupunktura nie może być wykorzystana, warto zastosować pozostałe elementy Tradycyjnej  Medycyny Chińskiej  np. dietetykę wg 5 przemian, gimnastykę Tai Chi, Chi Kung oraz zmianę stylu życia. Mają one istotny wpływ na poprawę jakości życia.

- O tym porozmawiamy następnym razem, bowiem to temat bardzo ciekawy, natomiast wróćmy do  wskazań. Znalazłam, że mogą to być: zwyrodnienia stawów, osteoporoza, martwica kości,  kręcz szyjny, ale i doskonale ta forma terapii sprawdza się przy regeneracji po urazach sportowych, jak np. naderwaniu mięśni lub ścięgien.

- Tak. Ponadto zabieg akupunktury można wykonać u pacjentów, którzy borykają się z przewlekłymi anginami, zapaleniami zatok, a w konsekwencji problemami laryngologicznymi w obrębie uszu oraz gardła.  Akupunktura zalecana  jest u osób z przykrymi dolegliwościami  ze strony układu pokarmowego (w tym z: zaparciami, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz po wirusowym zapaleniu wątroby) lub układu krążenia (anemią, chorobą nadciśnieniową I i II stopnia). Wskazaniami są także przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, nocne moczenie, jak również oziębłość płciowa, klimakterium, zaburzenia z miesiączkowaniem  lub napięcie przedmiesiączkowe. Poza tym jeśli panowie mają problemy z potencją, to  warto, by skorzystali  z zabiegu akupunktury.

- Ale także metoda ta skuteczna jest w leczeniu migren, bóli głowy czy neuralgii…

- Akupunkturę stosuje się również  w paraliżu, a nawet niedowładach. Ta forma  holistycznego wspomagania i leczenia organizmu ma swoje pozytywne działanie u osób z kłopotami dermatologicznymi  przy: łojotoku, różnych  odmianach trądziku, a nawet w przypadku  ATP i alergii kontaktowych.

- Moi znajomi korzystali  z usług specjalistów od akupunktury cierpiąc na przewlekłe zmęczenie, a nawet psycholog doradzał im wizytę u akupunkturzysty diagnozując wypalenie zawodowe…

- Tak, dołożyłabym do tego inne objawy współczesnych chorób: obniżoną odporność, nerwowość,  osłabnie wiosenne, bezsenność lub spadek libido.

- Kiedy najlepiej stosować akupunkturę?

- Zdrowie według Akupunktury Tradycyjnej to przede wszystkim profilaktyka zdrowotna. Akupunkturę stosuje się w ten sposób wraz z nadejściem nowej pory roku.

- Zatem byle do wiosny pani doktor!

Alicja Badetko

* Akupunktura Klasyczna zwana jest także Akupunkturą Tradycyjną (AT), Akupunkturą Pięciu Elementów, Akupunkturą Cesarską.

Malwina Mikuś-Nowak doktor nauk o zdrowiu, akupunkturzysta,  dietetyk medycyny chinskiej, fizjoterapeuta, instruktor rekreacji ruchowej. Jako absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Tradycyjnej Szkoły Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy w swojej pracy łączy medycynę wschodu i zachodu, wierząc iż tylko interdyscyplinarne pomaga w uzyskaniu i utrzymaniu zdrowia.

© 2013 EURO-MED.NET.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: : Web-Profit