Co to ta Skolioza?

Napisano dnia 15/05/2014 przez r.dubaniowski@euro-med.net.pl

Skolioza tzw.  skrzywienie kręgosłupa, zwane często "bocznym skrzywieniem kręgosłupa" to faktycznie nie tylko zniekształcenie kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej (właściwe boczne skrzywienie kręgosłupa), ale również w płaszczyźnie strzałkowej (tak zwana lordo-skolioza albo kifo-skolioza) oraz w płaszczyźnie poziomej (rotacja oraz torsja trzonów i wyrostków kolczystych). 

W artykule informację na temat rodzajów skolioz oraz jakie są podstawowe objawy skoliozy.

Zapraszamy do lektury.

Skolioza tzw.  skrzywienie kręgosłupa, zwane często "bocznym skrzywieniem kręgosłupa" to faktycznie nie tylko zniekształcenie kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej (właściwe boczne skrzywienie kręgosłupa), ale również w płaszczyźnie strzałkowej (tak zwana lordo-skolioza albo kifo-skolioza) oraz w płaszczyźnie poziomej (rotacja oraz torsja trzonów i wyrostków kolczystych). Warto przy tym pamiętać, że nie każde odstępstwo od normy w obrębie kręgosłupa musi być diagnozowane jako skolioza, mówi się o niej bowiem dopiero wówczas, gdy skrzywienie doboczne zaczyna przekraczać dziesięć stopni mierzonych wg metody Cobba. Znanych jest wiele podziałów skolioz ze względu na ilość krzywizn, lokalizację, progresywność czy też etiologię. Najniebezpieczniejsze są skoliozy strukturalne, nieznanego pochodzenia (idiopatyczne), które szybko postępują (progresują). Takich progresujących skolioz jest na szczęście tylko około 10% . Skolioza idiopatyczna stanowi ponad 85% wszystkich skolioz strukturalnych a jej przyczyną jest zaburzenie, z nieznanych powodów, napięcia nerwowo-mięśniowego.

Skolioza powoduje zmiany nie tylko w obrębie kręgosłupa, ale również w klatce piersiowej, miednicy, zmiany w ustawieniu głowy, kończyn dolnych. Zmiany obserwuje się w układzie kostnym, jak również w mięśniowym, powięziowym, więzadłowym. Skrzywienie kręgosłupa powoduje nieprawidłowości w obszarze klatki piersiowej i żeber, przez co wpływa niekorzystnie na układ oddechowy i serce.

W dorosłym życiu może powodować poważne dolegliwości ze strony kręgosłupa, takie jak dyskopatię, rwy, neuralgie.

Dlatego bardzo ważne jest baczne obserwowanie i poddawanie badaniom na wady postawy dzieci, zwłaszcza w okresach związanych z przyspieszonym wzrostem, sprzyjających powstaniu lub pogłębianiu się wad postawy i kręgosłupa. Jeżeli rodzice zauważą asymetrie postawy u swoich dzieci, zwłaszcza w przedziałach wiekowych 6-8 i 13-15 lat powinni jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wczesna diagnostyka i odpowiednie, poprawnie i często wykonywane ćwiczenia są w stanie zahamować progresję skoliozy a w przypadku postawy skoliotycznej zupełnie zlikwidować problem.

Objawami skoliozy, które można zauważyć bez badania radiologicznego są:

  • wygięcie kręgosłupa na bok; zwykle w części piersiowej i w prawo; najbardziej widoczne przy pochyleniu do przodu;
  • wystawanie barku do przodu i ku górze z jednej strony;
  • asymetria trójkątów taliowych;
  • czasami przemieszczenie jednego z bioder ku górze i do przodu;
  • trudności we właściwym dopasowaniu odzieży;
  • wystawanie do tyłu jednej strony klatki piersiowej (garb żebrowy); najbardziej widoczne przy pochyleniu do przodu;
  • wyboczenie tułowia;
  • wał lędźwiowy;
  • u dziewcząt cofnięcie jednej piersi i sprawianie wrażenia, że jest mniejsza;

Nie należy mylić skoliozy z wadą postawy (postawą skoliotyczną), którą można łatwo skorygować w pozycji wyprostowanej. Jeśli plecy dziecka nie są proste, mimo że stara się ono stać tak prosto, jak to możliwe, wtedy uznaje się, że ma skoliozę.

W przypadku pytań lub wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Autor:

mgr Jacek Starzyński, specjalista rehabilitacji ruchowej, Manager Centrum Leczenia Skolioz.

© 2013 EURO-MED.NET.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: : Web-Profit